אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

כמה יעלה לכם שיפוץ בניין – המדריך המלא

בעלי מבנים שמעוניינים להתחיל בתהליך של שיפוץ בניין, מתחילים עם בדיקת המחירים הצפויים לפרויקט, להחלפת חלקים פנימיים של הבניין, הוספת דירות או החלפת הרצפות של הבניין. למעשה, יש מגוון של קריטריונים ומאפיינים אשר משפיעים על עלות השיפוץ החל מבחירת הקבלן, דרך חומרי העבודה ועד ההיקף שלה. חלק מבעלי הבניינים מעוניינים להוסיף לבניין מקלט למקרי חירום שישמש גם כמתחם פנאי לדיירי הבניין, לאחרים מה שחשוב זו דווקא מעלית ויש כאלה שהחלום שלהם הוא להוסיף מרפסות. השיקולים לביצוע הפרויקט הם רבים, ויש להתייחס אליהם בכובד ראש לפני שעונים על השאלה כמה יעלה לכם שיפוץ בניין?

מה משפיע על העלות?

בהתאם לשיקולים כמו מקום הבניין, הגודל וגיל הבניין, סוג הפרויקט המתוכנן, ותכנון עיצובים מיוחדים, כמו למשל החלפת קירות קיימים בדגמים חדשים או תכנון קיר מסך, שיפוצים עשויים להיות זולים יותר מרכישת בניין. יש הבדל מהותי בין שיפוץ בניין בן 7 קומות לבין בניין בן 30 קומות. דבר שווה לזכור בהקשר של שיפוצים, חידושים, שיקומים ושינויים בתחום הבנייה הוא שהזול דווקא עולה בסוף ביוקר.

מאמר זה מציג את העלויות הממוצעות של שיפוץ בניינים בשנת 2021, ומעריך את עלות הפרויקטים השונים באמצעות תבנית אומדן עלויות שיפוץ הבית.

כמה יעלה לכם שיפוץ בניין?

ישראלים מוציאים בממוצע 52,000 ₪ על פרויקט שיפוץ בנין. בין השנים 2020-2021, בעלי בניינים הוציאו 48% פחות על עלויות השיפוץ שלהם בהשוואה לשנים קודמות, ככל הנראה בשל עומס כספי שנבע ממגפת הקורונה.

אנשים דיווחו שהם זהירים יותר בהוצאות שיפוצים על ידי פנייה לפרויקטים בסגנון עשה זאת בעצמך, עם שיטות גימור ידידותיות יותר לתקציב על מנת להוזיל את עלויות השיפוץ הכוללות.

בהתאם לסוג הבניין והפרויקט, ההוצאה הממוצעת המומלצת לפרויקטים של שיפוץ משתנה, וההמלצה היא להוציא אחוז מסוים מהערך הכולל של הבניין בהתבסס על מאפייני השיפוץ או השדרוג. בהתחשב בהוצאה המוצעת לפרויקט.

מאפייני עלות שיפוץ של בניין שלם

העלות הממוצעת לשיפוץ של בניין שלם היא 60,000 ₪ עד 800,000 ₪. בהתאם למאפייני המבנה, המחיר עשוי להשתנות באופן דרסטי.

תג המחיר הסופי תלוי בדרך כלל בכל התיקונים המבניים או המכניים, תמחור שיפוץ לפי מטר מרובע, בעיות בסיסיות, מיקום הבניין וחומרים בהם בוצע שימוש. בהתאם למאפייני הבניין, שיפוצים נכללים באחת משלושת סוגי קטגוריות: קצה גבוה, טווח בינוני ונמוך.

קצה גבוה. שיפוצים גדולים עם חומרים מעוצבים ומוצרים יוקרתיים.

טווח ביניים. שיפוצים לפרויקטים אופייניים בבניינים, עם מוצרים וחומרים ברמה בינונית.

קצה נמוך. שיפוצים עם שדרוגים קלים שנמצאים ברוב המקרים בבניינים חדשים, שרבים מהם ניתנים לביצוע בשיטת עשה זאת בעצמך, תוך שימוש במוצרים זולים.

שיפוץ פנימי

בהתאם לשטח המרובע, העלות הממוצעת לבנייה ולשיפוץ בניין עשויה לנוע בין 400,000 ₪ ל-800,000 ₪. עלות השיפוץ הפנימי למטר מרובע נעה בין 240 ₪ ל-600 ₪ וכוללת צנרת חדשה, חיבורי חשמל, שיפורים מבניים, גג חדש ומערכת מיזוג אוויר.

בחישוב עלויות פרויקט שיפוץ בניין, יש לקחת בחשבון את עלות הריסת הפנים. ברוב המקרים, עלות השלב הזה בפרויקט השיפוץ עולה בין 4,800 ₪ עד 20,000 ₪, עם קצה גבוה שמתומחר בסביבות 40,000 ₪. המחיר כולל את פינוי הפסולת, אישורים ופירוק. לאחר שהכול פונה, אתם צריכים לקחת בחשבון את העלויות בהתאם לפרויקט הספציפי.

טיפים חשובים שצריך לזכור

  1. בחרו קבלן מקצועי המתמחה בשיפוץ בניינים בהתאם לאופי הפרויקט שלכם .
  2. השקיעו באיטום ובידוד, אלו שומרים על המבנה לאורך שנים ומשפרים את איכות החיים של הדיירים ואף שומרים על ערך הנכסים במבנה.
  3. תכננו היטב ובקפידה את התקציב וקחו 25% חריגות אקסטרה.