אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

ריפלוקס כרוני – בעיה שאסור להזניח

מבין הבעיות הרבות שעלולות לתקוף את מערכת העיכול שלכם, ריפלוקס נחשב לאחד היותר מציקים ומסוכנים. מדובר בתופעה שבה תוכן הקיבה מצליח לחדור לכיוון הוושט דרך השסתום החד כיווני, מה שברוב המקרים יתבטא בצרבות זמניות שיעברו מעצמן או שניתן יהיה לטפל בהן בקלות יחסית על ידי טיפולים שכיחים. אלא שבחלק מהמקרים יתפתח מצב של ריפלוקס כרוני שעשוי להסתבך ללא טיפול מתאים. בשורות הקרובות תבינו מדוע אסור לכם בשום אופן להתעלם מתסמיני ריפלוקס שאינם עוברים וכיצד הרפואה הסינית תוכל לעזור לכם להתמודד איתם.

חנק בשינה

במקרה של ריפלוקס, חנק בשינה נחשב לתסמין מאוד מסוכן והוא מופיע במקרים היותר חמורים של ההפרעה. כאמור, ריפלוקס הינו מצב בו תוכן הקיבה (מיצי עיכול) מצליח לחדור בחזרה אל הוושט. הדבר מורגש במיוחד בעת שכיבה כך שכאשר מדובר בריפלוקס קשה הדבר אף עלול לגרום לחנק. כאשר אדם ישן ונמצא ללא הכרה, קל מאוד לשאוף את המיצים שעולים היישר לתוך הריאות. במצב זה קנה הנשימה חש את העלייה ברמת החומציות ומתכווץ בעוצמה על מנת להגן על הריאות, מה שמוביל לתחושת החנק.

כיבים בוושט

רמת חומציות גבוהה לאורך זמן כמו שמתרחשת בזמן ריפלוקס, פוגעת בוושט בצורה מאוד חמורה. הוושט אינה מיועדת לעמוד בתנאים חומציים קשים ובעת הפגיעה בה מגויסים תאי מערכת החיסון על מנת לטפל ברקמה הפגועה. ככל שמדובר בריפלוקס כרוני וממושך יותר, כך גוברים התנאים הדלקתיים במקום, עד למצב של הופעת כיבים עמוקים שיכולים להכאיב מאוד באזור הגרון ולגרום לדימומים מסוכנים.

פגיעה תפקודית

פגיעה ממושכת ברקמת הוושט אינה מסתכמת רק בהופעת כיבים מכאיבים ומדממים אלא גם בפגיעה תפקודית של ממש. ריפלוקס כרוני עשוי להתבטא בתחילה עם צרבות קשות והופעת תחושת עצם זר בגרון בלבד, אך עם הזמן התנאים החומציים פוגעים ברקמת הוושט בצורה משמעותית וגורמים להיצרות שלה. היצרות זו מתבטאת עם הופעת קשיי בליעה שיכולים להיות קשים למדי ואף בלתי הפיכים.

תסמונת ע"ש בארט

במידה ומדובר בריפלוקס זמני, פעילות מערכת החיסון מסתיימת בשלב כלשהו ונוצרת בוושט רקמת צלקת שאינה מפריעה לתפקוד. אלא שככל שהזמן עובר והריפלוקס אינו מטופל כהלכה, כך התגובה החיסונית אינה מרפה והדלקת במקום מחריפה. תנאים דלקתיים לאורך זמן באזור הוושט עשויים לגרום לתסמונת ע"ש בארט, שכוללת את הופעתם של תאים ממאירים ברקמה זו עם עלייה בסיכויים להתפתחות גידולים סרטניים מסוכנים.

אז מה עושים? לא מזניחים

ריפלוקס כרוני הוא ממש לא תופעה שכדאי להזניח. מלבד צרבות קשות והנזקים החמורים וארוכי הטווח שציינו, ריפלוקס ממושך גורם לפגיעה באיכות החיים עם שלל תסמינים נוספים כגון שיעול, ליחה בגרון, ריח רע מהפה, צרידות ועוד. קיימים מגוון טיפולים רפואיים והמלצות לשינוי אורח החיים שיכולים לטפל בתסמיני ריפלוקס, בין היתר שימוש בתרופות נוגדות חומצה, הימנעות ממזונות שגורמים לגירוי קיבתי ועלייה בחומציות, הורדה במשקל והפסקת עישון. מומלץ מאוד גם שלא לצרוך ארוחות גדולות מדי ולאכול את הארוחה האחרונה כ-4 שעות לפני השינה, על מנת להימנע מחנק נשימתי בעקבות ריפלוקס.

שילוב רפואה סינית במסגרת הטיפולים שמקבלים

הרפואה המערבית מסוגלת לטפל היטב בתסמינים של ריפלוקס כרוני אך לא תמיד פותרת את הבעיה לחלוטין, כך שעם הפסקת הטיפולים, התופעה תחזור. לכן, מומלץ מאוד לשלב עם המלצות הרופא גם את הרפואה הסינית, שרק מתגברת את הטיפול הרפואי, מגדילה את אחוזי ההצלחה שלו ומתאימה לכל גיל ולכל מצב רפואי. הרפואה הסינית מציעה למטופלים שילוב של טיפולי דיקור סיני יחד עם עקרונות תזונתיים ושימוש בצמחי מרפא סיניים, מה שמאפשר לגוף לרפא את עצמו, להפחית את רמת החומציות בקיבה, לשקם את השסתום הקיבתי וושטי ולטפל במתחים ומצבים נפשיים שמעודדים תנאי ריפלוקס. הרפואה הסינית אינה כוללת תופעות לוואי כלשהן וההשלכות שלה ארוכות טווח. מומלץ לכם לנסות.