אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

איך מזהים אלימות במשפחה?

אנשים רבים נוטים לחשוב ולהאמין כי אלימות משפחתית, או אלימות בתוך המשפחה הינה סימפטום אשר מתבטא רק בפגיעות פיזיות או חבלות פיזיות על הגוף. כאמור, מדובר בטעות נפוצה, שכן אלימות במשפחה אינה מתבטאת רק על ידי פגיעות פיזיות או חבלות בגוף, והיא יכול להתבטא בדרכים רבות ומגוונות. עובדה זו הופכת את התופעה לדבר שקשה מאוד במקרים מסוימים לזהות ולהבחין מנקודת מבט של צופה מהצד. אלימות במשפחה יכולה להתבטא במגוון רחב של סימפטומים ושל סממנים, כאשר לא מדובר רק בפגיעות פיזיות, אלא בפגיעות בנפש, אלימות מילולית, איומים, או העמדת בני המשפחה במצב של לחץ ופחד קיומי.

בכתבה הקרובה ניסינו לבצע את מיטב המאמצים, תוך כדי ביצוע מחקר מעמיק עם מגוון רחב של ארגונים המסיעים לנפגעים של אלימות במשפחה, מחקרים רבים אשר עוסקים בנושא, ובנוסף עורך דין מעצרים אשר מתמחה ועוסק בסוגיות של אלימות בתוך התא המשפחתי. המדריך הקרוב מעיל סממנים וסימנים שונים אשר אפשרים לנו לזהות אלימות בתוך התא המשפחתי, גם במצב שבו האלימות מופנית נגד צד שלישי, אשר אינו קורא את הכתבה הזו. יתר על כך, בכתבה הקרבה תוכלו למצוא הנחיות שונות להתמודדות במצב שבו אתם מזהים אלימות בתוך התא המשפחתי אשר אינו נוגע לבני המשפחה הקרובים שלכם או אליכם ישירות.

סממני אזהרה לאלימות בתוך התא המשפחתי

איך תוכלי לדעת ולזהות האם את בת אדם אשר נפגעת מאלימות בתוך המשפחה? עבור אליו סממנים חיצוניים ופנימיים עלינו לשים את הדגש ולהבין כי מדובר בחציית דגל אדום וגבול מוסרי? מה יכול להעלות את החשד לכך שחברה טובה שלי עוברת התעללות בתוך הביתה שלה? מהי הסכנה של אלימות בתא המשפחתי על האנשים שסובבים אותך?

אלימות בתוך התא המשפחתי משליך בצורה רבה וכוללת על כל בני הבית, גם על אלה שלא נפגעים בצורה ישירה וגם על אלה שמחליטים לפגוע בעצמם. על מנת שתוכלו להפסיק ולמנוע את האלימות המשפחתית, חשוב מאוד להיות ערים לסיטואציה ולזהות כמה שיותר מוקדם ולהבין שמדובר באלימות משפחתית.

סימנים המעידים על אלימות במשפחה

אם חושבת כמה פעמים לפני שאת מביעה את הדעה אל מול בן הזוג שלך, אם את חוששת שהוא התפרץ בכל פעם שאת מדברת ומרגישה שאת צריכה להסתיר מהאנשים הקרובים אלייך את המצב, יכול מאוד להיות שאת סובלת מאלימות מבן הזוג שלך. אם מרגישה שאת ”הולכת על ביצים“, מרגישה דרוכה ומצבי הרוח שלו משתנים כל הזמן ללא סיבה, סימנים אלה מעידים על אלימות במשפחה. אם בן הזוג שלך מרחיק אותם או מנסה להרחיק אותך מאנשים הקרובים אלייך, אם הוא מפעיל עלייך שליטה, אם את מרגישה שאת מבטלת מפגשים וסוגרת את עצמך בבית בגללו, אלו סימנים שגם כן מעידים על אלימות במשפחה. אם יש בבית אווירה של כעס, אלימות וזעם, אם מישהו מגיע לתחושה שאין מוצא במצביםם כאלה ומאבד שליטה, יש סיכוי שאתם סובלים מבית אלים ונדרש טיפול מתאים.

חשוב להבין כי גם הילדים יכולים ליפול ולהוות קורבן לאלימות במשפחה. אלימות זו יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון של דרכים לצד הזנחה והתעללות. ילדים שונים חווים אלימות מסוגים שונים. כאשר מופיעים סימנים כמו הפרעות תקשורת, ליקויים בתהליכי התפתחות, חוסר אמונה בעצמי, הפרעות שינה, הרטבות, ניסיון לפגיעה עצמית – כל אלה מעידים על בית בעייתי או על בעיות אחרות. אם עולה חשד להתעללות ולאלימות במשפחה, יש לפנות למשטרה או למוקד 118 כדי שתוכלו להתייעץ עם הגורמים הנכונים.