אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

רכישת דירה ראשונה – כללים שכדאי להכיר

לאחר שנים של מגורים בשכירות, אנשים רבים מבינים שהם צריכים להפסיק לבזבז כסף על שכר דירה חודש אחר חודש, ולהתחיל להתעניין בתהליך רכישת דירה ראשונה. למעשה, מדובר באחת ההחלטות הכי חשובות, הכי מהותיות וכנראה שגם הכי ”כבדות“ מבחינה כלכלית. לכן, יש לא מעט דברים שעלינו לדעת מראש, לבוא מוכנים לקראת התהליך ובעיקר לדעת שהחיים שלנו הולכים להשתנות מכל מיני בחינות. מאמר זה מציג את רשימת השיקולים העיקריים שיש לקחת בחשבון לפני רכישת דירה.

קודם כל מתייעצים

אם אתם בוחנים אפשרות קניית הדירה הראשונה שלכם, יועץ משכנתאות יציג בפניכם רשימה של כללים שכדאי להכיר לפני הקנייה, כדי שתוכלו להימנע מהפתעות שאינן נעימות וכמובן להשקיע בזהירות בעתיד שלכם. כמובן שיש עוד בעלי מקצוע ויועצים שייקחו חלק בתהליך, החל מהשלב שבו עדיין לא רכשנו את הדירה, אלא הדברים נאמרים באויר ועד הרגעים שבהם באמת ניקח הלוואה מהבנק, נחתום על חוזה ונבחר חברת הובלות:). לכן, חשוב להשוות בין בעלי מקצוע שונים לבדוק היטב עם מי אנחנו נכנסים לתהליכי משא ומתן, לבדוק קצת את השוק, להכיר את תחום הנדל“ן קצת יותר לעומק, הכל בכדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

החלטה על מיקום הדירה

החלטה זו עשויה להיות כרוכה בהכרת אזור מסוים במשך פרק זמן סביר, או לקבל ייעוץ מקצועי לגבי ערך הנכסים באזור בו אתם מתכוונים לקנות את הדירה. לפני שאתם קונים את הדירה, יש לחקור את השוק כדי לוודא שאתם מקבלים תמורה לכסף. מומלץ להתייעץ עם שמאים וסוכני נדל"ן עצמאיים, ולבדוק את המכירות האחרונות באזור.

אל תסתמכו על עצות מהדייר שממנו אתם רוכשים את הדירה. אתם רוצים לוודא שהערך המוגמר של הדירה ישקף לפחות את מה ששילמתם. מומלץ לבקר במקומות רבים ככל הניתן, ולחפש נכסים שמתאימים לקריטריונים האישיים, כדי שיהיה לכם מושג טוב מה הכסף שלכם קונה.

עכשיו, נניח שמצאתם דירה

יש לבדוק שהנכס בו אתם מעוניינים קרוב למרכזי המסחר הדרושים לכם, למשל חנויות, תחבורה ציבורית, פארקים, בתי חולים, בתי ספר, מקומות עבודה, חדר כושר וכן הלאה. זהו כלל חשוב אם אתם מעוניינים לחסוך קצת זמן.

כשאתם בוחרים לגור בדירה, קחו בחשבון את קרבת הבניין למרכזי בילוי, כמות התנועה החולפת, רמות הרעש בשעות השיא, והשפעת הרעש על אורח החיים שלכם. כדאי לתאם בדיקה של המבנה בשעות הערב או בשעות השיא לפני שתסכימו לרכישה.

גיל הבניין

כשעומדים לפני רכישת דירה ראשונה כדאי לקחת בחשבון גם את גיל הבניין, ולהבין אילו מתקנים בבניין עשויים לדרוש תיקונים או החלפה. מומלץ מאוד להצטייד בדו"ח אדריכל או מהנדס שיבדקו את הבניין לפני ההחלטה על הרכישה.

מהם דמי האחזקה?

אנשים רבים אינם חושבים על היבט זה כשהם קונים דירה חדשה בפעם הראשונה. הם לוקחים בחשבון בדרך כלל את עלות הארנונה, מס שומה, חשבונות מים וחשבונות חשמל. אבל חשוב לקחת בחשבון גם תשלומים נפוצים כמו תשלומי מעליות, וחיובים עבור שירותי ניקיון ואבטחה.

חשוב להבין את גובה דמי האחזקה, השירותים המתקבלים וכל מה שיש לשלם עליו באופן שוטף, כמו, לדוגמא, תשלום על חניה שעשוי להיות נפרד.

תשלום נפרד על חניה

יש לברר אפשרויות חניה כחלק מהתשלום על רכישת הדירה, או שיש לשלם תוספת נפרדת על חניה. בדיקה זו צריכה להתבצע מול מוכר הדירה ולהבין את אפשרויות העברת מקום החניה שלו לרשותכם.

אם לבעלים הקודם של הדירה לא היה רכב, יש לדבר עם מנהל הבניין ולבקש מקום חניה כחלק מעסקת הרכישה.