אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מהו ספורטאי מצטיין ואיך הופכים לאחד כזה?

ספורטאי מצטיין הוא בעצם חייל שמקבל מצה“ל תנאים והטבות מיוחדים בכדי שיוכל להמשיך ולעסוק בתחום הספורט בו הוא עסק לפני הגיוס. למעשה, גופים כמו מנהל הספורט של ישראל ואיגודי ספורט שונים מרכזים את כל המאפיינים והנתונים המקצועיים של ספורטאים מצטיינים בישראל, זאת בכדי שיוכלו להמשיך לעשות את מה שהם עושים הכי טוב. אמנם לא פשוט להיות ספורטאי מצטיין, אבל זה בהחלט אפשרי.

אז איך זה בעצם עובד?

מלשב“ים שרוצים להגיש את הבקשה לגורמים המתאימים ולקבל זכאות לספורטאי מצטיין צריכים לעשות זאת בממוצע 8 חודשים לפני שהם מתגייסים. אם למשל אתם מעוניינים להיות ספורטאים מצטיינים בתחום הכדורסל, יכול מאוד להיות כי סוכן שחקני כדורסל יכול לסייע לכם בתהליך, אבל זה גם מאוד תלוי באיזה שלב של הקריירה שלכם אתם נמצאים. פעמיים בשנה, בחודשים מרץ וספטמבר, יש ועדה שבה נילקחות בחשבון כל הבקשות שהוגשו.

אילו הקלות מקבלים ספורטאים מצטיינים בישראל?

  • לשרת בבסיס במרחק של מקסימום 60 קילומטרים מהמקום שבו הם מתאמנים.
  • להשתחרר מהפעילויות הצבאיות מקסימום אחרי 6 שעות בכל יום.
  • לבצע תורנות של מקסימום אבט“ש אחד בכל שנה.
  • לבצע מקסימום שתי תורנויות או שמירות בחודש.

בנוסף, ספורטאים מצטיינים זכאים ל-90 ימים של חופשות מיוחדות במהלך השנה, גם בארץ וגם בחו“ל לטובת קיום אימונים ו/או לייצג את מדינת ישראל בתחרויות. ספורטאים מצטיינים גם זכאים ל- 120 ימים בהם הם יכולים לדחות את השירות שלהם בשנה בארץ או בחו“ל למען אימונים חשובים או בכדי לייצג את המדינה בתחרויות חשובות.

נמצאים בתחילת הדרך? חולמים להיות ספורטאי על? כל הדרכים לעשות את זה בגדול

אחד הדברים הכי חשובים בדרך להיות ספורטאי צמרת או ספורטאי על, הוא להתחיל כמה שיותר בגיל צעיר. ככל שמתחילים בגיל צעיר יותר, ככה קל יותר להשתפר, להתחזק ולהתמקד במטרות. יחד עם זאת, עד גיל 13, ההמלצה היא כן לאפשר לילדים ובני נוער, לנסות כמה שיותר סוגים של ספורט, כדי שיוכלו לגוון, לרכוש כמה שיותר מיומנויות הקשורות לתנועה, מה שיעזור להם בשלבים מאוחרים יותר של הקריירה. עוד דבר שחשוב לדעת בדרך להצלחה בתחום הספורט, קשור לכמות השעות שהספורטאי מתאמן. אם בעבר הסברה הייתה כי יש להתאמן 10,000 שעות, עד שהופכים למומחים בתחום מסוים, היום מה שחשוב הוא לא כמות השעות, אלא האיכות של האימונים.

השקיעו גם במשחק

יש חשיבות רבה למשחק ולא רק לתחרות עצמה. המשחק הוא חלק מהתהליך שהספורטאי עושה. לכן, כדאי מאוד להשקיע בגיוון לספורטאים הנמצאים בתחילת הדרך שלהם ודרך המשחק לאפיין את האימונים. הנאה היא חלק בלתי נפרד והיא זאת שתקבע האם השחקן הצעיר יתחבר לתחום מסוים או לא. אחת הסיבות שספורטאים צעירים מחליטים לעזוב תחום כזה או אחר, או חוג שההורים רשמו אותם אליו היא משום שהם לא נהנים. בכל זאת, בואו לא נשכח, מדובר בילדים צעירים.

ליווי לאורך הדרך

הצלחה של ספורטאים מצטיינים נמדדת במידה רבה בליווי המקצועי ובתמיכה שהם מקבלים מהסביבה והחברה שבה הם נמצאים. מאמן טוב המבסס את הדרך הספורטיבית עבור השחקנים שלו, הורים שעושים את כל מה שצריך כדי שהספורטאי ירגיש שהם חלק מהתהליך, מלווים ותומכים בו, סביבה תומכת ובמידת הצורך גם אנשי מקצוע כמו פסיכולוג ספורט, תזונאי, מאמן כושר חיצוני ואפילו סוכן – כל אלה הם חלק בלתי נפרד מהדרך אל פסגת ההצלחה.