אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

על החשיבות של פאזלים לילדים

בעת בה אנו מדברים על ילדים, ראוי לציין כי ישנה חשיבות עליונה בכל הסובב סביב הרכבת פאזלים, הן לטווח הרחוק והן לטווח הקצר. זאת בעוד כי מחקרים בנושא מעלים כי בעת בה הילד מרכיב פאזלים להנאתו, הרי שהוא זוכה לפתח שורה רחבה של מיומנויות שונות, בין אם הוא מודע לדבר ובין אם לא. משכך, מומלץ לרכוש פאזלים לילדים ולעודד אותם להרכיבם בגיל צעיר ככל הניתן. כאשר מדובר על ילד בגיל שנה, ההמלצה תהיה לבחור בפאזלים של 4 חלקים גדולים, בעוד כי בן 3 כבר יכול להתחיל להתנסות בפאזלים של 20 חלקים, כאשר אתם מסייעים מהצב במידת הצורך. ככל שעולה הגיל, תוכלו לבחור בפאזלים מורכבים יותר. על כן, רגע לפני שאתם ממהרים לחפש פאזלים, או משחקים מונטסוריים שיעזרו לילדים שלכם לפתח מיומנויות כאלו ואחרות, החלטנו לעשות לכם קצת סדר ולהסביר על החשיבות של משחק זה במאמר הבא. 

 

היתרונות של פאזלים לילדים

 

כאמור, פאזלים לילדים מתלווים אל שורה רחבה של יתרונות, ביניהם:

  • פיתוח מיומנויות מוטוריות – הרכבת פאזלים היא פעולה הכוללת תנועות קטנות בפרק כף היד, בידיים ובאצבעות עצמן. זאת בעוד כי השרירים בגילאים צעירים זקוקים להמון תרגול של הנעה ואחיזה של חפצים קטנים בצורה מדויקת. למעשה, הרכבת פאזלים מהווה תרגול מצוין לכך. 

 

  • שיפור הריכוז – מומחים להתפתחות מציינים כי ילד שמרכיב פאזל יכול להתרכז במשימה בין פי 2 ל-5 לגילו בדקות. במילים אחרות – פאזלים מהווים משחק נהדר עבור ילדים, משחק המסייע בצורה ניכרת בשיפור יכולת הריכוז ובעבודה על משימה אחת, ללא הפרעות. עם זאת, כפי שציינו קודם לכן, יש לבחור את הפאזל המתאים על פי גילו של הילד שכן, במידה והמשימה קשה מדי, הרי שהוא עלול לאבד סבלנות ולוותר מהר. 

 

  • תפיסה מרחבית – הילד לומד מהם החלקים שישתלבו יחד באמצעות ניתוח של הצבעים והצורות שלהם שכן, עליו לסובב את החלקים בצורות שונות על מנת למצוא את המיקומים הנכונים. עם הזמן, ילמד הילד לעשות זאת באמצעות המחשבה, ולא בעזרת ניסוי וטעיה.