אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

הגיל השלישי: טיפים לשמירה על השיניים

רבים מבני הגיל השלישי מניחים שמחלת חניכיים ואובדן שיניים הם בלתי נמנעים. אבל האמת היא שגם בגילאים מבוגרים ניתן להגן על בריאות הפה, וחשוב מאוד להבין שלא כל אדם מבוגר חייב להרכיב שיניים תותבות, ובוודאי שלא כברירת מחדל. יש חשיבות רבה לשמירה על בריאות הפה, השיניים והחניכיים.

איך שומרים על השיניים?

הנה כמה טיפים שמסייעים לשמירה על שיניים חזקות ובריאות בגילאים מבוגרים, כך שרק במקרה הצורך, ניתן יהיה לבחור בפתרון המתקדם הזמין היום של השתלת שיניים ממוחשבת. מאמר זה מדבר גם על האופן בו יש להגן על החניכיים שלכם על מנת שתוכלו לשמור על בריאות כללית טובה.

התמודדות עם יובש בפה

אין זה נדיר שמבוגרים רבים סובלים מיובש בפה עקב צריכת תרופות מסוימות. למרות שנשמע אולי מוזר לחשוב על זה, הרוק מסייע לשטיפת חיידקים וחלקיקי מזון. עם פחות רוק, אתם עלולים להיות פגיעים יותר לבעיות בריאת הפה, ומסיבה זו חשוב לוודא שאתם שותים מספיק מים.

במצב של יובש בפה, יש ליידע את רופא השיניים במהלך ביקור שגרתי. הוא ימליץ על מוצרים שיסייעו לכם להתמודד עם יובש בפה. טיפול בבעיות בריאות הפה כשהן מתעוררות יסייע לכם לשמור על חיוך חזק ובריא.

שמירה קפדנית על בריאות החניכיים

חשוב להבין שהשיניים הן חלק ממערכת מקושרת. במובן זה, טיפול בחניכיים מסייע גם לשמירה על שיניים בריאות. יש לקבוע תור לרופא השיניים במצב של דימום, כאבים או נפיחות בחניכיים. ככל שמחלת חניכיים תזוהה מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לסייע לכם לשקם את בריאות הפה מוקדם יותר.

בעוד שדלקת חניכיים הפיכה, יש לטפל בתסמינים באמצעות הקצעת שורשים. השיטה הטובה ביותר לטפל בחניכיים היא לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות, ולהשתמש בחוט דנטלי פעם ביום. צעדים אלו מסייעים לשמירה על כמות הפלאק בפה שלכם, מה שמסייע למנוע מחלות חניכיים.

צחצוח קפדני ויסודי

אחד הדברים הכי חשובים כחלק משמירה על בריאות השיניים והחניכיים הוא להקפיד לצחצח היטב את השיניים. ההמלצה היא על פעמיים ביום, אך אם אתם נמצאים בבית, מומלץ לצחצח לאחר כל ארוחה. במידה וידועה רגישות מסוימת, ניתן ואף רצוי להתאים את סוג המשחה לאותה רגישות ולהקפיד שיש במשחה שבה אתם מצחצחים את כל הרכיבים. שווה לבחור במברשת דקה ורכה, בעיקר בגילאים מבוגרים. בהקשר של מברשת חשמלית, הדעות של רופאי השיניים חלוקות, אך הרבה מהבחירה מתבססת על נוחות אישית שלכם.

בריאות החניכיים מונעת צורך בהרכבת שיניים תותבות

חניכיים בריאות מסייעות לתמיכה והחזקת השיניים במקומן, כך שהסיכון לאובדן השיניים עם הגיל פוחת.

אם אתם מרכיבים שיניים תותבות, חניכיים בריאות יסייעו גם לתמוך במכשיר הפה שלכם כך שתוכלו לאכול ולדבר בקלות.

השפעת עששת בגיל השלישי

במקרים רבים, הסיכון לעששת גבוה יותר ככל שמתקרבים לשנות הגיל השלישי, אבל ניתן למנוע היווצרות חורים חדשים בשיניים. סוג אחד של ריקבון שאכן נחשב לנפוץ יותר הוא עששת שורש. אלו הם נגעים שמופיעים על משטח השורש של השיניים שמכוסה בדרך כלל על ידי החניכיים.

מצבים בריאותיים שונים, אשר משפיעים על רמת ייצור הרוק בפה ולהגן על בריאות השיניים והחניכיים, עשויים להגביר באופן משמעותי את הסיכון לריקבון שורשים.

קביעת תור אצל רופא השיניים

חשוב לבדוק את השיניים בקביעות, לפחות אחת לחצי שנה, לניקוי שיניים ובדיקת פה. עד אז, יש להקפיד על הטיפים על מנת לשמור על שיניים חזקות ובריאות!