אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מחקר איכותני – כל מה שרציתם לדעת

מחקר איכותני הוא למעשה מחקר שהפך לפופולרי יותר ויותר יחד עם חלוף השנים האחרונות, זאת בעוד כי מטרתו העיקרית של המחקר היא לבחון את המשמעות של דברים מסוימים. ובמילים אחרות – מחקר איכותני מנסה להוביל לסיבות שהובילות להיווצרותן של תופעות כאלו ואחרות. את המחקר מבצעים בעת בה מעוניינים לאסוף מידע מהשטח באופן ישיר. במסגרת המחקר, יבצע החוקר מספר ראיונות עומק שיעניקו לו את האפשרות להביט אל התמונה הרחבה יותר של המחקר, טרם ביצועו. על כן, במטרה לעשות לכם סדר בבלאגן, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם ניגשים לבצע מחקר איכותני.

 

כיצד מתחילים בכתיבת המחקר?

בראש ובראשונה, חשוב לציין כי מחקר איכותני מתחיל בבחירה של שאלת מחקר. למעשה, מדובר על השאלה אותה אתם מעוניינים לחקור ולבדוק במסגרת ביצוע המחקר. על כן, במטרה לכתוב מחקר איכותני מדויק ומקצועי, ההמלצה שלנו תהיה לפנות לשירותיו של מתמלל מקצועי שיסייע בביצוע המטלה. זאת בעוד כי לאחר שתנסחו את שאלת המחקר הייעודית שלכם, מגיע השלב בו יהיה עליכם לאסוף מידע. כמו כן, יהיה עליכם לכתוב סקירה ספרותית מקיפה של הנושא הנחקר, ובמילים אחרות – יהיה עליכם לקרוא ולסכם את כל המידע שנכתב על נושא המחקר שלכם בחלוף השנים האחרונות. יחד עם האמור, חשוב לזכור כי ישנם מרצים שמחמירים קצת פחות, מה שמאפשר לכם לסכם מאמרים של מספר שנים בודדות אחורנית, אך חשוב לציין כי הדבר תלוי בנושא המחקר שלכם. חשוב גם לזכור כי חלק מהמידע שיהיה עליכם לקרוא לצורך ביצוע המחקר יהיו חייבים להיות בשפה האנגלית, בעוד כי ישנם נושאים בהם אתם עלולים לגלות כי קיימים מאמרים באנגלית בלבד. 

 

רגע, אז איך מבצעים את המחקר?

נתחיל בכך שניתן לאסוף מידע לצורך ביצוע המחקר במספר רב של דרכים, בעוד כי הדרך הפופולרית ביותר הינה לבצע ראיון עם נבדקים. בדרך זו, יהיה עליכם (בתור חוקרים) להכין סדרת שאלות לנבדקים במטרה לסייע להם לספר את החוויות שלהם, אשר נקשרות בנושא המחקר שלכם. בפניכם האפשרות להכין שאלות פתוחות שבהן לא יתקבלו תשובות חד משמעיות, או לחילופין שאלות חצי פתוחות. אפשרות נוספת לביצוע המחקר תבוא לידי ביטוי בקבוצת מיקוד. בדרך זו, יהיה עליכם לאסוף קבוצה קטנה של אנשים שנחשבים כמומחים בתחום אותו אתם חוקרים, ולגרום להם לדון סביב הנושא, תוך כדי שאתם מכוונים את הדיון שלהם באמצעות שאלות מכוונות, בהתאם למחקר שלכם.