אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מצמוץ יתר

מצמוץ של העפעפיים הוא תופעה טבעית ובלתי רצונית של הגוף על מנת לשמור על העיניים לחות ומתפקדות בצורה נורמלית ותקינה. מכיוון שכך – קל מאד לראות מצמוץ יתר שיכול לבוא לידי ביטוי הן בתדירות גבוהה של המצמוץ והן בסגירה חזקה של כל העפעף עד כדי קימוט שלו. יש מגוון רחב של גורמים למצמוץ יתר ובדומה לתופעות גופניות אחרות הוא יכול להיות קבוע או חולף. חשוב מאד לכל הפחות לנסות להבין מה גרם למצמוץ כזה, שכן עבור לא מעט אנשים יהיה מדובר בעניין שניתן לשינוי או שהמצמוץ התכוף יהיה קשור לאירוע טראומטי שהם עברו ולא עיבדו אותו בצורה מספקת כדי להתגבר עליו ולהתמודד איתו בצורה יעילה שבעזרתה הם יכולים להמשיך הלאה בחיים שלהם.

 

מה עושים כששמים לב למצמוץ יתר?

חשוב להבין שבמדובר בעניין חברתי רגיש, שכן מכיוון שמדובר בתופעה בלתי רצונית שהגוף מבצע בעצמו ללא שליטה של ממש – הרי שצריך להפנות את תשומת ליבו של מי שממצמץ בצורה תכופה. יתכן שלאחר שיפנו את תשומת ליבו הוא ירגיש בזה ויתכן שלא. הורים כמובן ישימו לב לכך כאשר זה יקרה אצל הילדים שלהם. יש מי שמתבלבל בין מצמוץ בתדירות גבוהה לבין טיקים בעין ולא תמיד אפשר להבחין בקלות בהבדלים בין שתי תופעות אלה ולכן חשוב מאד לפנות כמה שיותר מהר אל אנשי מקצוע שמכירים את התחום, בקיאים ומנוסים בו כדי לבצע את האבחון המדויק ויציעו את המענה ההולם והמתאים ביותר.

 

איך מטפלים במצמוץ יתר?

אחרי שמבינים שאכן מדובר במצמוץ יתר ולא בשום תופעה אחרת חשוב לקבל את המענה המתאים. יש מי שיעזור לו טיפול תרופתי, יש מי שייבחר עבורו טיפול קוגניטיבי על מנת לעבד את האירוע או הסיטואציה שגרמו למצמוץ להתפרץ ויש מי שיעשה מאמצים רבים כדי לשלוט בעניין ככל יכולתו. יש חשיבות לאבחון אישי ופרטני, שכן אצל כל אדם המצמוץ יבוא לידי ביטוי בצורה אישית וכמובן שעל כל אדם עוברים דברים אחרים בחיים שלו שיתכן וגרמו למצמוץ להופיע. חשוב למצוא את אנשי המקצוע שמכירים את התחום ובקיאים בו, כאלה שיש להם ניסיון רב בהתאמת המענה הראוי לכל אחד שמתלונן על העניין וכך ללא ספק אפשר יהיה לחזור למצב שבו העפעפיים ממצמצים בצורה תקינה ורגילה ולא יוצאת דופן. עבור לא מעט אנשים עלול להיגרם נזק חברתי וגם הוא אחד השיקולים לטפל בעניין.