אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

הרואין, תהליך הגמילה ממנו וכל מה שקשור

הרואין הוא אחד מסוגי סמי הרחוב המוכרים ביותר ממשפחת האופיואידים, כאשר מדובר על חומר חצי סינטטי, חומר דומה מאוד למורפיום במספר מאפיינים. עם זאת, סם זה ידוע בתור אחד בעל פוטנציאל התמכרות גבוה בהרבה ובעל השפעות מהירות הרבה יותר מיתר הסמים. לסם המדובר קיימות מספר צורות צריכה נפוצות, החל מהאבקה הידועה ועד לחומר דמוי הזפת, כאשר ניתן לצרוך אותו על ידי הזרקה, עישון על גבי נייר אלומיניום או לחילופין, על ידי הסנפה. חשוב לציין כי מדובר על אחד מסוגי הסמים הקשים ביותר שקיימים כיום, אם לא הקשה בהם – בין אם מדובר על התמכרות הקשה לחומר או לחילופין, על הנזקים וההשלכות שהוא גורם לגוף האדם. בכתבה זו, החלטנו להסביר לכם על כל מה שתצטרכו לדעת על התמכרות לסם הרואין וכל היוצא בכך.

 

למה הרואין כל כך פופולרי מלכתחילה?

 השפעותיו המיידיות והחזקות להפליא של הסם הידוע בתור הרואין הן אלו שהופכות אותו לכה שכיח על אף הסכנות הידועות לכל באשר לצריכתו. למעשה, מדובר על סם עם השפעה שמגיעה כמה רגעים ספורים לאחר צריכתו, זאת בשל אופן הצריכה שלו, בייחוד כאשר מדובר על הזרקה לווריד. בדרך כלל, מדובר על השפעה שמתוארת בתור אופוריה יוצאת דופן, תחושה שמדמה מעין אושר רגשי וגופני, ניתוק מהמציאות וכן גם שחרור מלחץ. יתרה מזו, חשוב לציין שבדומה ליתר האופיואידים, הרואין מביא איתו שיכוך כאבים מסוים, כזה אשר מביא גם לרפיון שרירים חזק מאוד אשר מביא לתחושת "היי" אינטנסיבית. ליתר דיוק, ההשפעה של הסם המדובר כה חזקה, שעבור אנשים מסוימים, מספיקה צריכה חד פעמית על מנת שיפתחו תלות אל החומר המסוכן הזה.

 

הסכנות שבשימוש

 בדומה לכל תהליך גמילה מאופיאטים, גמילה של הרואין היא אתגר פיזי ונפשי כאחד, כזה אשר מעמיד את האדם המצוי בהתמכרות בסבל בלתי יתואר. עם זאת, חשוב לציין כי הסכנה הזו אינה מהווה את הנזק הפוטנציאלי היחידי אליו נתונים משתמשי הסם. למעשה, שימוש בלתי נשלט בחומר המדובר מותיר את האדם המכור בחוסר אונים משווע, כזה אשר מביא עד לכדי חוסר יכולת לעשות אפילו את הפעולות הכי בסיסיות, כמו למשל שמירה על היגיינה מינימלית, אכילה וכדומה. יתרה מזו, השימוש בסם המדובר יכול להביא גם לירידה קיצונית במשקל מאחר והוא ידוע בתור חומר מדכא תיאבון באופן דרסטי, זאת בעוד כי השימוש על ידי הזרקה יכול להביא לבעיות בכלי הדם, בכליות, בלב וכן גם במערכת העצבים. נוסף על כך, מכורים להרואין מצויים בסיכון מוגבר להידבקות במחלות מין כמו נגיף ה-HIV והפטיטיס. חשוב לציין כי החומרים אשר נוספים לסם זה נחשבים להרסניים במיוחד לגוף האדם, בייחוד בשל האופן בו הם נצרכים.