אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

אלימות בין בני זוג

שנערה או אישה בוחרת להינשא או לחיות עם בן זוג, היא מעולם לא מעלה על דעתה שביום מן הימים, אולי אפילו מוקדם מן הצפוי היא תהפוך לקורבן התעללות על ידי בן זוגה. יחד עם זאת, מדי שנה, אלפי נשים עוברות התעללות מילולית ופיזית מצד בן זוגן, ונמצאות בסיכון גבוה למקרי אלימות, יותר מגברים. אלימות בין בני זוג מתרחשת בכל קהילה, מוצא, או קבוצה סוציו אקונומית. זהו משבר לאומי שמשפיע באופן שאינו פרופורציונלי על נשים.

אם את קורבן לאלימות במשפחה, מומלץ להתקשר לקו החירום הארצי בהקדם האפשרי, כדי שאת ומשפחתך תקבלו את המשאבים הדרושים כלם על מנת לצאת ממצב פוגעני. השלב ההכרחי הבא הוא יצירת קשר עם עורך דין פלילי.

מהי אלימות אלימות בין בני זוג במשפחה?

אלימות במשפחה מוגדרת כהפחדה מכוונת, תקיפה פיזית, פגיעה, תקפיה מינית או התנהגות פוגענית אחרת כחלק מדפוס שיטתי של כוח ושליטה שמבוצע על ידי בן זוג. הגדרה זו כוללת תרחישים כמו התעללות רגשית, התעללות מילולית או התנהגות מאיימת, וכל צורה של אלימות פיזית ומינית בלתי רצויה, כולל מעקב.

אלימות במשפחה מופעלת ברוב המקרים על נשים בגילאי 18 עד 24, וההשפעות על הקורבנות עלולות לכלול:

  • סיכון מוגבר למחלות מין.
  • שיעורים גבוהים של דיכאון.
  • חרדה.
  • פציעה.
  • עומס כלכלי.
  • ובמקרים החמורים ביותר, מוות.

הדפוסים הנפוצים ביותר של אלימות במשפחה

אלימות במשפחה מתבטאת במגוון דפוסים. כל סוג של התעללות מתבטא בדרגות שונות. אלו ארבעת הקטגוריות הנפוצות ביותר של אלימות במשפחה:

אלימות פיזית

כולל פעולות כמו דחיפה, כליאה, סטירות, אגרופים, בעיטות, שריטות וכן הלאה. ברוב המקרים, האלימות אינה מוגבלת למקרה אחד. מרבית הפציעות, כגון שריטות, חבורות וחבלות עשויות להיות קלות, אך עדיין מוגדרות כאלימות שכרוכה בעונשים פליליים שקבועים בחוק. פציעות חמורות יותר עלולות להתרחש בהתאם לחומרת ותדירות ההתעללות, עם סיכון למוות.

אלימות רגשית

ברוב המקרים, התעללות רגשית מתחילה כאלימות מילולית. מתעללים משתמשים בדפוס זה ככלי לזלזל ולהשפיל את קורבנותיהם. המטרה שלהם היא לגרום לבת הזוג להרגיש חסרת ערך.

אלימות כלכלית

מצב זה עלול להתרחש כשבן זוג אינו מאפשר לבת הזוג גישה לכספים. במקרים רבים, מתעללים אינם מאפשרים לבת הזוג שלהם לעבוד או להשיג את צורה של הצלחה עצמאית.

אלימות פסיכולוגית

כל תרחיש שבו נאמרות מילים או מבוצעות פעולות שמטרתן לעורר פחד באדם אחר, הוא תרחיש של אלימות פסיכולוגית שמטרתה לשתק את הקורבן ולמנוע ממנו חשיבה עצמאית.

אלימות מינית

אלימות מינית היא מקרה של כפיית פעילות מינית על צד שאינו מעוניין במגעים המיניים, גם אם אינו מסוגל להסכים עקב היותו שיכור מדי, למשל, חוסר יכולת להביע התנגדות, חוסר הכרה או חוסר מודעות, באמצעות שימוש מרצון או שלא מרצון באלכוהול או בסמים.

בשורה התחתונה, המתעללים מואשמים ונותנים את הדין

עורך דין פלילי מבסס את טענותיו כדי לחזק תיק נגד נאשם בהתעללות מכל דפוס שהוא, ולכן חשוב לזהות את הסימנים. אם אתם מכירים קרבן לאלימות במשפחה, היו פרואקטיביות, דברו איתם בפרטיות והציעו כמה שיותר עזרה ותמיכה.

חשוב לדעת כי גם נערה או אישה שעברה התעללות או אלימות מכל סוג שהוא יכולה להשתקם עם הליווי, התמיכה והטיפול המתאים. היום המודעות לנושא מאוד גבוהה, ישנם קווי תמיכה חינמיים, קבוצות בהן ניתן לעבור טיפול לצד נשים שעברו מקרים דומים, טיפולים של ”אחד על אחד“ בעזרת מטפל כמו פסיכולוג או פסיכיאטר ועוד.