אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

בדיקת ינשוף מהי?

כאשר מדובר על בדיקת ינשוף הכוונה למקרים בהם גורמים מטעם המשטרה עורכים בדיקות לנהגים במטרה להוכיח אם הם נוהגים בשכרות. בישראל ישנו חוק האוסר על נהיגה בשכרות, כאשר שיכור מוגדר ככזה בשלושה מצבים: אדם ששותה בזמן הנהיגה משקה אלכוהולי או בזמן שהוא אחראי על רכב. אדם שנוהג בזמן שנמצא בגופו סם כלשהו המוגדר כסם מסוכן. אדם אשר נוהג ברכב ונמצא בדם שלו קיום של אלכוהול בכמות גבוהה יותר מהרמה המוגדרת בחוק כמקסימום. את בדיקת הינשוף מבצעים באמצעות מכשיר ייעודי המבצע אנליזה במקום על אוויר אותו נושף הנבדק. הנבדק מתבקש לנשוף בחוזקה למכשיר, ובתוך מספר שניות מתגלה רמת האלכוהול בדמו.

כמה אלכוהול זה מעל הרמה המותרת בחוק?

במהלך השנים שונתה הרמה המקסימלית המותרת לאלכוהול בדם. כיום, הרמה המקסימלית עומדת על 240 מיקרו גרם של אלכוהול בליטר אוויר שננשף לינשוף. יחד עם זאת, כאשר מדובר בנהג חדש או צעיר או נהג מקצועי, התנאים יותר מחמירים, עקרונית, להם אסור לשתות אפילו שלוק בודד של אלכוהול. אם נעצרתם על ידי שוטר ויצאתי חיוביים בבדיקה, מומלץ מיד לאחר מכן להתייעץ עם עורך דין נהיגה בשכרות כדי לצמצם את הענישה ככל הניתן.

מה עוד חשוב לדעת על הבדיקה?

למרות שמדובר בבדיקה שמוגדרת מדויקת, את הבדיקה יש לבצע פעמיים ברציפות כדי לאמת את התוצאה. אם נעצרתם ובוצעה הבדיקה פעם אחת בלבד, ועל בסיס התוצאה השוטר קבע את רמת השכרות שלכם, הבדיקה אינה מאושרת או קבילה. כדי להוכיח זאת, הכי טוב זה לבקש ממישהו לצלם אתכם בזמן שעורכים לכם את הבדיקה. אם אין מי שיצלם אתכם באותו זמן, כן מומלץ לשתף פעולה עם השוטר. על פי החוק, מותר גם לדרוש בדיקת דם שתחליף את בדיקת הינשוף ויש לתעד את הבקשה שלכם מהשוטר וכמובן את הסירוב במידה וסירב.

טיפים שיעזרו לכם לנהוג על פי החוק ולהימנע מבדיקת ינשוף

  1. הכירו את חוקי התנועה והתעבורה ואם צריך מדי פעם רעננו את עצמכם בנושא
  2. אם אתם מתכוונים לצאת ולשתות, החליטו ביחד כל החברים על נהג שהוא תורן שהוא כמובן לא שותה
  3. אם כולם רוצים לשתות, הגיעו למקום בהסעה, מונית או כל רעיון אחר שיש לכם כדי שלא תצטרכו לנהוג לא בהלוך, ובטח שלא בחזור…

כמובן שאם עצר אתכם שוטר וביקש מכם להיבדק בבדיקת ינשוף, כדאי מאוד להקשיב לו ולבצע את הבדיקה. אם התוצאה בגדר המוטר, זה לגמרי בסדר ותוכלו להמשיך ליסוע, אבל אם התוצאה עבר את כמות האלכוהול המותרת בזמן נהיגה, השוטר יחליט על ההליכים מאותו הרגע.