אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

טיפול טבעי בקרוהן

אנשים הסובלים ממחלת קרוהן צריכים להתמודד ביום יום שלהם מתסמינים כמו כאבי בטן עזים, שלשולים, קשיים בתהליכי עיכול, פיסורה, חום ולעתים יש כאלה שיסבלו גם מכאבי פרקים, פצעים בפה ועוד. כל אדם מקבל את המחלה הזו בצורה שונה כאשר האבחון של המחלה מתבצע לאחר שמבצעים בדיקות דם, תרבית צואה, קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה ולעתים גם ביופסיה. לאחר האבחון, יש כל מיני אפשרויות, כאשר ניתן לשלב הן את הרפואה הקונבנציונלית (לרוב לא ניתן להימנע מזה) המטפלת במחלה באמצעות תרופות וגם לשלב טיפול טבעי בקרוהן כדי להקל על התסמינים.

 

מה אפשר לעשות במסגרת טיפול טבעי בקרוהן?

לא מדובר בתסמין רגיל כמו כאבי בטן סטנדרטיים או עצירות תרופות סבתא שיכולה לעזור, אלא בטיפול קצת יותר אינטנסיבי. כדי לטפל במחלה, יש לטפל באופן ספיציפי בכל מטופל בהתאם לתסמינים מהם הוא סובל. על פי הסינים, או ליתר דיוק לפי הרפואה הסינית קרוהן היא מחלה בה מתקיים חוסר איזון בין חוסר לעודף. לרוב, המחלה מתחילה בשל חוסר איזון או חולשה של מערכת העיכול. ברגע שממשיכים להעמיס עליה, נוצר עודף לחות וחום מה שמוביל לכל התסמינים שתיארנו לעיל. באמצעות הרפואה הסינית ניתן להפחית משמעותית את התסמינים השונים. למשל, דיקור עוזר לפנות את עודף הלחות והחום ממערכת המעיים וכך בעצם מופחתת הדלקתיות שנוצרת בזמן ההתקף. ניתן לשלב גם צמחי מרפא המסייעים להפחית מתח ומסדירים את הפעילות של מערכת העיכול.

 

חשוב להבין כי קיים קשר ישיר בין התזונה שלנו לבין היווצרותה של המחלה. לעתים תזונה לקויה, עתירה בשומן רווי, רכיבים מעובדים מעודדת את התסמינים הנ“ל. גם מצבים אלרגניים ותנועה מרובה של רדיקלים חופשיים עלולים להוביל לסוג של חוסר שקט ולהיווצרותה של המחלה. לכן:

  • במידה והמחלה מתפרצת אצל ילדים, כדאי לנסות שימוש בפורמולות מזון רפואית אשר מביאה להפוגה קלינית ותורמת תהליך ריפוי של הרירית שנפגעת בזמן ההתקפים.
  • בזמן התלקחות שמאופיינת בשלשולים, הגוף מאבד המון נוזלים ולכן חשוב להרבות ולשתות הרבה מים וחליטות צמחים טבעיות. אפשר לצרוך גם מרק צח שסונן או מרק טחון. בעונת הקיץ ניתן לצרוך מרקים קרים.
  • יש להימנע מאכילה של סיבים תזונתיים שעלולים להוביל לחסימת מעיים ולכן את הירקות מומלץ לאכול קלופים, מאודים או מבושלים. ההמלצה היא על ירקות כמו קישואים, גזר ודלעת.
  • גם פירות מכילים כמות גבוהה של סיבים ולכן יש עדיפות למיצים טריים ופירות עם פרוקטוז ברמה נמוכה.

 

לסיכום, מדובר במחלה מורכבת, אך אם מאבחנים אותה בצורה מקצועית ומטפלים בה בעדינות, מקשיבים לגוף ואוכלים בכמויות קטנות, תוך הימנעו מהעמסת יתר, אפשר להפחית משמעותית את ההתקפים, הכאבים והתסמינים הנלווים. ניתן להיעזר במומחה בטיפול טבעי כמו מומחה ברפואה סינית למשל, מדקר, תזונאית וכיוצא בזה.