אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

כשירות נהיגה מה זה אומר

ישנם מקרים שונים בהם על פי החוק אדם אשר לנהוג ברכב צריך לעבור מבחן כשירות נהיגה. לרוב, מדובר על מקרים בהם ישנו חשש מסיבות שונות שאם אותו אדם ימשיך לנהוג ברכב פרטי או ציבורי הוא עלול לסכן את עצמו או את הציבור ולכן הוא נשלח לבדיקה.

מתי עלולים לזמן אותי לבדיקת כשירות נהיגה?

מי שממונה על התחום של מבדקי כשירות נהיגה הוא המרב"ד, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שעובד בצמוד למשרד הרישוי. ישנם מקרים שונים בהם מזמנים נהגים לבדיקת כשירות זו, נציג חלק מהם:

  1. מי שמעוניין לקבל רישיון נהיגה ברכב ציבורי או ברכב הנושא משא כבד
  2. מי שרשיונו נשלל בעבר וסיים עם השלילה
  3. מי שהיה מעורב בתאונת דרכים והמשטרה דיווחה על כך
  4. מי שבית המשפט דיווח כי עליו לעבור את המבחן
  5. נכים של משרד הבטחון
  6. מי שמופנה על ידי ביטוח לאומי לבדיקה
  7. מי שהורשע בגין שימוש בסמים או באלכוהול ומופנה לבדיקה על ידי משרד הרישוי, המשטרה או צה"ל
  8. מי שהוא בעל רקע רפואי או בעיות בריאותיות שעלולות להפריע בנהיגה
  9. מי שהופנה לבדיקה עקב גילו

איפה מבצעים את הבדיקה לכשירות הנהיגה?

הבדיקות מתבצעות ברחבי הארץ במגוון מכונים של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

מה כוללות הבדיקות?

הבדיקה במכון כולל לרוב יום בדיקות מרוכז של כחמש שעות שבו עורכים את הבדיקות מספר אנשי מקצוע כמו רופאים כלליים, פסיכולוגיים, פסיכיאטריים ועוד. הבדיקות כוללות בדיקות רופא כלליות הכוללת עיון בטפסים ובסיבה בגינה נשלחו לבדיקה. בדיקות פסיכולוגיות המשתנות בהתאם לצורך ויכולות לכלול מבחני ערנות, קוארדינציה, אישיות ועוד. שיחות עם פסיכיאטר ועוד. מומלץ לשלם אגרה עבור הבדיקות מבעוד מועד.

נפסלתי על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מה עליי לעשות?

הדבר הנכון והטוב ביותר, כדי שתוכל לקבל את הרישיון שלך בחזרה, זאת במידה ואכן את יכול לנהוג מבחינה רפואית, פיזית ונפשית הוא לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה המתמחה בתחום של החזרת רישיון נהיגה אחרי התליה, שלילת רישיון או פסילה של הרישיון. תפקידו של עורך הדין הוא לנסח ערעור שיועבר לוועדה ולייצג אותך ולא משנה אם הרישיון נפסל מסיבה של צבירה נקודות, בגין אירוע רפואי כזה או אחר, בעיה פסיכיאטרית, נוירולוגית או כל בעיה אחרת. מומלץ מאוד לבחור עורך דין או משרד עורכי דין המתמחים בהכנה למבדקים מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בהחלט ניתן היום לשנות את החלטת הועדה, שכן נהגים רבים מגיעים למכון מכל מיני סיבות והרבה פעמים שלילת הרישיון איננה מוצדקת. חשוב להכיר בכך כי בוועדה יש שלושה רופאים בכירים ולכן שינוי ההחלטה הוא אינו עניין של מה בכך וזו הסיבה שכדאי להיעזר בעורך דין מקצועי ולא להקל בתהליך הזה ראש.