אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

ליחה

ליחה היא הצטברות של רירית צמיגה בדרכי הנשימה, כזאת שמקשה על הדיבור ולעיתים גם על השאיפה והנשיפה דרך האף והפה. במקרים חמורים וחריגים במיוחד היא נפלטת החוצה דרך הפה והמראה שלה דומה לזה של נזלת. יש מגוון רחב של דרכים או סיבות מדוע הליחה מצטברת אך ברוב המקרים היא מוסברת בשל זיהום האוויר והניסיון של הגוף להדוף את חלקיקי הלכלוך והאבק ששואפים תוך כדי נשימה. הליחה יכולה להופיע אצל כל אדם בכל גיל ואפילו אצל ילדים או תינוקות. המנגנון הטבעי של הגוף להיפטר מהליחה הוא עלייתה למעלה במעלה הגרון בואכה חלל הפה או שיעול חזק שמטרתו לגרום לה לצאת החוצה. במקביל לשלל הסיבות להגעתה של הליחה כך יש לא מעט אפשרויות גם להיפטר ממנה באופן יזום.

איך נפטרים מליחה?

כאמור, הליחה אינה נעימה ובמקרים רבים היא מכבידה ומקשה על תהליך הנשימה הטבעי ואפילו על הדיבור. ישנן כיום לא מעט תרופות סבתא שהמטרה שלהן היא להמיס אותה ולגרום לה להיבלע במורד הוושט ומערכת העיכול ויש גם תרופות שאפשר ליטול, בין אם במציצה או בבליעה שעוזרות להפחית את הליחה. יש הגורסים שהליחה היא תוצאה של צריכת מאכלים כאלה ואחרים ולכן העלמתה תהיה כרוכה בהפסקת האכילה של מאכלים אלה. מאכלים שנחשבים בדרך כלל לכאלה שגורמים להופעתה הם מוצרי חלב וחלב ניגר, מוצרים העשויים מבוטנים (במבה למשל), פירות הדר וריבוי צריכה של מוצרים העשויים מקמח לבן. יש מי שיימנע ממאכלים אלה או יפחית בכמות הצריכה שלהם ואכן ירגיש טוב יותר ויש מי שינסה ויגלה שזה לא עוזר ויפנה לחפש פתרון אחר לבעיה המציקה הזו. כמובן שבמקרים חמורים שבהם היא לא מפסיקה להיווצר ולהצטבר מומלץ לפנות לרופא או מטפל ברפואה משלימה שיאבחן לעומק את הסיבות להיווצרות הליחה ויסייע במציאת הפתרון המתאים והמהיר ביותר לבעיה.

ליחה – הפרעה ללא סכנה

אין ספק שיש הרבה נחמה בזה שכל ההתעסקות עם הנושא הזה לפחות לא כרוך בפגיעה בבריאות. מדובר בחוסר נוחות בהחלט לא קטן אך אין כאן סכנה אמיתית. ברגע שמוצאים את הפתרון שבעזרתו אפשר להיפטר מהליחה אפשר לדבוק בו או לשלב אותו עם פתרונות נוספים המותרים לשימוש או ביצוע על בסיס יומיומי, מה שיבטיח נשימה ודיבור חלקים ונעימים ללא ליחה וללא קטיעת הדיבור בגלל שהיא מפריעה בחלל הפה. ברגע שיודעים שלעיתים הליחה עלולה להצטבר ולעלות לחלל הפה כדאי להיות מצוידים במה שצריך על מנת להתמודד איתה במהרה – ממחטות נייר בהישג יד, למשל, או תרסיס לאוורור חלל הפה. כך קל יותר להתמודד איתה ולדעת שיש איך לסלק אותה, גם אם ברוב המקרים זה יהיה באופן זמני בלבד.